Wiele osób korzysta z różnych udogodnień w obrębie swojego gospodarstwa domowego dla zwiększenia komfortu życia. Pośród nich znajdują się nawilżacze powietrza, które zyskują na popularności, zwłaszcza te wyposażone w funkcję oczyszczania powietrza. Głównie używane są podczas sezonu grzewczego, kiedy praca grzejników mocno wysusza powietrze w pomieszczeniach. Skutkuje to na przykład nieprzyjemnym drapaniem w gardle po przespanej nocy lub wysuszoną cerą. Dzięki tym urządzeniom oddychanie i długie przebywanie w pomieszczeniach staje się przyjemniejsze, co docenią szczególnie osoby zmagające się z na przykład z astmą lub problemami skórnymi. Oczywiście należy pamiętać, że nie każdy nawilżacz nadaje się dla astmatyka, który nie tylko źle czuje się w suchych pomieszczeniach ale w zbyt wilgotnych również. Dlatego warto zwrócić uwagę na parametr wydajności nawilżania, gdzie mówiąc o człowieku, więcej nie oznacza wcale lepiej. Co innego dla mebli z litego drewna czy podłóg drewnianych wymagających danego poziomu wilgoci.

Prawidłowe użytkowanie nawilżacza powietrza

Podczas użytkowania tego typu sprzętu należy pamiętać, że wymagają one regularnego czyszczenia, aby zachowały swoje właściwości. Przed włączeniem możesz odkurzyć pomieszczenie, w którym będzie on działał. Pamiętaj też, że dostępne na rynku rodzaje nawilżaczy powietrza znacząco się różnią, dlatego przed przystąpieniem do czynności konserwacyjnych zapoznaj się z dołączoną instrukcją obsługi. Być może wybrane elementy w jednym nawilżaczu będzie trzeba odkręcić, a w innym np. Triada już nie będzie już takiej konieczności.

Czyszczenie obudowy

Jest bardzo łatwa do utrzymania w czystości - zazwyczaj wystarczy regularnie ją przetrzeć mokrą szmatką, aby nie zbierała kurzu.

Konserwacja zbiornika na wodę

W każdym nawilżaczu powietrza niezwykle ważną rolę odgrywa zbiornik na wodę. Przede wszystkim, przed każdym użyciem należy zmienić wodę na nową (nie dolewać do starej!). Uważaj na rodzaj stosowanej wody, gdyż niektórzy producenci, zwłaszcza nawilżaczy ultradźwiękowych, wymagają stosowania wody demineralizowanej czy destylowanej, bo normalna woda może doprowadzić do uszkodzenia tego typu nawilżacza. Warto zatem przed zakupem sprawdzić czy do wybranego urządzenia będzie można użyć zwykłą wodę z kranu jak do nawilżacza Triada. Jest to nie tylko rozwiązanie wygodniejsze, bo nie musimy dźwigać baniaków z wodą oraz pamiętać o ich zakupie, ale i znacznie tańsze, zawłaszcza jak kupujemy nawilżacz do pokoju dziecka, gdzie będzie on często włączony. Przy każdym nawilżaczu pamiętać należy o czyszczeniu pojemnika, aby nie rozwijały się w nim bakterie i pleśń, które mogą rozprzestrzeniać się po pomieszczeniu z wydmuchiwaną przez urządzenie mgłą. W tym celu zastosuj wodę z płynem do mycia naczyń lub inny detergent do tworzyw sztucznych i zetrzyj zabrudzenia szmatką, gąbką lub miękką szczoteczką. Kilka razy w roku zastosuj środek odkamieniający (np. do czajników).

Filtr suchy

Jeśli urządzenie działa codziennie, raz na kilka do kilkunastu tygodni powinieneś wymienić filtr suchy na nowy. Podczas odkurzania mieszkania warto pamiętać o delikatnym odkurzaniu górnej części nawilżacza powietrza, w której umieszczony jest tego typu filtr. Taki zabieg wydłuży znacząco jego żywotność, a co za tym idzie zmniejszy częstotliwość jego wymiany.

Instrukcja czyszczenia urządzenia Triada

Poniżej znajduje się link do szczegółowej, ostatniej wersji instrukcji eksploatacji nawilżacza - oczyszczacza Triada. Jest ona właściwa dla wszystkich modeli.

Instrukcja czyszczenia nawilżacza Triada gotowa do pobrania w formacie pdf