Oddech jest jedną z podstaw funkcjonowania – zadbaj o to, by mógł być wzięty pełną piersią i nie szkodził zdrowiu! Warto więc zwrócić uwagę na jakość powietrza, którym oddychamy. Wszystko, co dostaje się do naszych płuc może mieć negatywny wpływ na ich kondycję. Z artykułu dowiesz się, jak utrzymać jego dobrą jakość w domu i czym powinno się charakteryzować, aby nie było szkodliwe dla Twojego zdrowia.
Cechy zdrowego powietrza
Podstawową zasadą jest to, aby było świeże i czyste, to znaczy z dużą ilością tlenu, pozbawione kurzu, pyłu, dymu (np. papierosowego lub z kadzideł), cząsteczek pleśni oraz brzydkich zapachów. Oprócz tego, należy pamiętać także o odpowiedniej temperaturze – za optymalną w mieszkaniu uznaje się od 20 do 22 stopni Celsjusza, a także o właściwym nawilżeniu. Dla człowieka najlepsze jest nawilżanie takie jak w naturze, np. nad morzem przy bryzie morskiej czy przy wodospadzie, czyli aerozolem średniokroplistym. Człowiek może wówczas uzyskać najwyższą sprawność układu oddechowego.
Utrzymanie zdrowego powietrza w domu - jak tego dokonać?
Świeżość i czystość: Przede wszystkim, należy zadbać o jego odpowiedni przepływ. Kluczowe jest więc posiadanie dobrze zaprojektowanej i sprawnej wentylacji. Ponadto, codziennie na minimum 15 minut warto otwierać okna (chyba, że na zewnątrz jest smog). Dodatkowo warto stosować oczyszczacz, dzięki któremu zyskasz pewność, że nie wdychasz żadnych zanieczyszczeń. Skutecznym rozwiązaniem będzie oczyszczanie wodne, czyli sytuacja, w której powietrze przechodzi przez kurtyny wodne i w ten sposób jest „myte”.
Temperatura: Reguluj grzejniki korzystając w domu z termometru lub posługuj się termostatem. W sypialni możesz pozostawić temperaturę nieco niższą (na przykład 18 stopni), ponieważ w takich warunkach lepiej się śpi.
Wilgotność: Zbyt wysoka może powodować infekcje błon śluzowych i skóry, zawroty głowy oraz negatywne reakcje na obecność pleśni i grzybów, które rozwiną się w mocno wilgotnym powietrzu. Oprócz tego, źle wpływa na kondycję mebli, ubrań i sprzętu elektronicznego. Zbyt niska natomiast powoduje wysychanie śluzówek gardła i nosa (co wywołuje ból, katar i chrypę), a także wysuszanie się skóry. Rozwiązaniem jest tutaj nie tylko odpowiednia wentylacja, ale i właściwe nawilżenie specjalnym urządzeniem – nawilżaczem Triada. To bardzo wygodne rozwiązanie problemu suchości panującej w domu oraz czystości powietrza dzięki oczyszczaniu wodnemu. Nawilżacz oczyszczacz powietrza Triada posiada tak dobrane programy, że jego praca zawsze będzie nie tylko bezpieczna ale i skuteczna dla naszego zdrowia!